Czym jest Mikstura Kradziocha?

Mikstura Kradziocha to płyn do dezynfekcji rąk z mieszanką specjalnie dobranych, przepięknie pachnących olejków eterycznych, inspirowany niezwykłą i fascynującą legendą, powstałą podczas epidemii dżumy w XV wieku. 

Legenda Czterech Złodziei głosi, że gdy w Europie szalała śmiertelna zaraza, grupa zuchwałych rabusiów wpadła na ciekawy pomysł na “biznes”. Ponieważ nie bali się oni niczego, postanowili, że zbiją fortunę na okradaniu domów zmarłych. W końcu tym ostatnim kosztowności nie były już przecież potrzebne... 

 

Interes nabrał rozmachu, jednak wszyscy wokół zastanawiali się, dlaczego sami złodzieje nie chorują. Jak to możliwe, że żaden z nich się nie zaraził? Przecież „czarna śmierć” nie oszczędzała nikogo, kto miał z nią styczność. Tajemnica odkryta została dopiero po schwytaniu szabrowników. Złodzieje nie mieli wyboru i wyjawili swój sekret, jednak w zamian za darowanie im życia.

 

Jak się okazało, ich przeciwwirusowe BHP polegało na nacieraniu dłoni, stóp i uszu specjalną mieszanką olejków eterycznych. Dodatkowo stosowali oni przypominające dzioby maski wypełnione szmatkami (które oczywiście również nasączone zostały tajemniczą kompozycją). Wiedzieli zatem, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę o leczniczych właściwościach roślin, by móc kontynuować swoją niecną działalność. Po wyjawieniu sekretu ostatecznie zostali jednak ukarani i, mimo obiecanej wcześniej łaski, stracili życie.

 

Receptura na mieszankę olejków z Legendy Czterech Złodziei stosowana jest w przeróżnych wydaniach do dnia dzisiejszego. W naszej Miksturze Kradziocha zawadiackiego, a zarazem tajemniczego akcentu dodają jej następujące olejki: goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, eukaliptusowy oraz rozmarynowy.