Zasada 3R - od teorii do praktyki
Dodane: 14.09.2020

Zasada 3R - od teorii do praktyki

Prowadzenie ekologicznego trybu życia wielu osobom wydaje się czymś bardzo skomplikowanym. Owszem, stosowanie się do absolutnie wszystkich zasad, jakie w tej kwestii wymyślono, byłoby wyjątkowo trudne i - nie ukrywajmy - raczej utrudniłoby nam życie, zamiast je ułatwiać. Dlatego my pozostajemy zwolennikami podejmowania małych kroków, które jednak ostatecznie tworzą wielką różnicę. Dzisiejszy wpis poświęcimy zasadzie 3R (w wersji spolszczonej nazywanej niekiedy zasadą 3U), która promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji i postępowania z odpadami.

Co oznacza 3R?

3R to oczywiście skrót. Trzy litery to w kolejności (a kolejność jest tutaj niezwykle istotna): Reduce, Reuse, Recycle, a więc w wersji spolszczonej: Unikaj, Użyj ponownie, Utylizuj. Co to dokładnie oznacza i jak zastosować zasadę 3R w praktyce? Już wyjaśniamy.

Reduce - Unikaj

Amerykański dziennikarz i aktor Will Rogers powiedział kiedyś: “"Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, żeby zaimponować ludziom, których nie lubimy". Nie da się ukryć że - przynajmniej w Europie i w Stanach Zjednoczonych - mamy obecnie do czynienia z efektem nadmiaru. Nieprzemyślane zakupy niejako weszły nam w krew i niestety stały się plagą dla środowiska. Kupujemy i konsumujemy. Kupujemy i szybko wyrzucamy. Kupujemy i… nie używamy wcale. Pierwsza litera zasady 3R to zachęta do tego, by zacząć się nad zakupami zastanawiać i unikać nabywania rzeczy zbędnych. To najprostszy krok do tego, by ograniczyć ilość odpadów. Jeśli już decydujesz się na zakup, postaraj się unikać produktów nadmiernie opakowanych, zabierz na zakupy torbę wielorazowego użytku i staraj się kupować przede wszystkim towary na wagę. Rzeczy, których stale używasz, kupuj w dużych opakowaniach (np. 5-litrowych zamiast 500 czy 250 ml), najlepiej wielorazowego użytku.

Reuse - Użyj ponownie

Nie jest tajemnicą, że wiele przedmiotów jednorazowych można tak naprawdę użyć wielokrotnie, co skutecznie zmniejszy ilość odpadów (przykładem może być chociażby “jednorazowa” reklamówka). Dla wielu innych rzeczy, na pozór kompletnie zużytych, znaleźć można z kolei inne, zupełnie nowe przeznaczenie. W serwisie YouTube jest cała masa krótkich filmików, których autorzy naprawdę potrafią zainspirować (przykład). Ale prawdziwym polem do popisu jest odpowiedzialne kupowanie i wybieranie takich przedmiotów, których w przyszłości używać będziesz ponownie bez żadnych problemów, bo do tego zostały przeznaczone. Przykładem mogą być chociażby butelki. Nie tylko szklane, ale również te z ekologicznych, przyjaznych dla środowiska materiałów, które z powodzeniem napełnimy ponownie. I to nie raz.

Recycle - Utylizuj

Kupuj rzeczy, które można wykorzystać ponownie, ale staraj się też wybierać takie, które łatwo poddają się recyklingowi. Opakowania i przedmioty wyrzucaj do odpowiednio oznaczonych pojemników (o prawidłowej segregacji odpadów przeczytasz również tutaj). Nie tylko chronisz w ten sposób środowisko, ale też ograniczasz zapotrzebowanie na nowe surowce i materiały, które w przyszłości posłużą do wytworzenia zupełnie nowych przedmiotów. Pamiętaj, że wiele odpadów organicznych możesz również przeznaczyć na kompost, czyli naturalny nawóz.

Podaruj rzeczom drugie życie

Masz w domu stary, ciągle jeszcze działający sprzęt elektroniczny, którego jednak już nie używasz? W Twoim pawlaczu i na półkach brakuje miejsca, bo są tam książki, których nigdy więcej nie przeczytasz ponownie? A może zmienił Ci się gust i płyty, które kiedyś kupiłeś, teraz tylko kurzą się na półce? Nie musisz tych rzeczy ani wyrzucać, ani też przeznaczać do utylizacji. Zamiast tego podaruj im drugie życie i po prostu oddaj za darmo osobom, które chętnie je przyjmą. W Internecie znajdziesz masę stron, które powstały w tym właśnie celu (np. gratyzchaty.pl). Takie rozwiązanie również wiąże się z ponownym użyciem w myśl zasady 3R, tyle że używającym nie jesteś już Ty, a inne osoby.

Podziel się wiedzą

Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, koniecznie zastosuj zasadę 3R w swoim życiu.

Tę treść już teraz możesz również przesłać swoim znajomym lub udostępnić ją na swoim profilu (na przykład na Facebooku lub Instagramie) - wykorzystaj w tym celu znajdujące się poniżej ikonki. Możesz również umieścić go w całości na swojej stronie czy blogu - wówczas podaj również link do naszej strony i tekstu oryginalnego).

Jesteśmy przekonani, że małe kroki mogą stworzyć wielką różnicę i że absolutnie każdy może zadbać o naszą Planetę - pomóż nam dzielić się tą wiedzą.


powrót do bloga